Ekol Hasar

Yönetilemeyen her hasar
Yönetildiğiniz sürece dönüşür.

EKSPERTİZ & HASAR YÖNETİMİ

Ekol, karmaşık hasarlara yönelik sonuç odaklı risk yaklaşımı geliştirmekte, reaktif hasar yönetimi hizmeti sağlamaktadır. Hasar Yönetiminin değişmez ilk adımı Kök Neden Analizi’ dir. Sadece Kök Neden Analizi üzerine uzmanlaşan İGC Consulting firması ile çözüm ortağı olarak çalışmaktadır. Ekol IGC uzmanları tarafından ortaya koyulan Kök Nedeni poliçe ile ilişkilendirerek Yakın Sebep Analizi yapmaktadır. Bu sayede geleneksel yapının aksine en hızlı ve doğruya akıl, bilim, teknik ve hukuki çerçevede ulaşarak kaliteli bir hizmet sunmaktadır.

Kök neden tespiti ve rücu değerlendirmesi Türkiye sigorta sektörünün en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Çok sayıda hasar dosyasında gerçek hasar nedeni tespit edilmediğinden hatalı teminat yorumları yapılmakta rücu olanakları çoğu zaman göz ardı edilmektedir.

Yüksek bilgi ve tecrübe gerektiren kök neden ve rücu tespitinin sektör için öneminin farkında olan Ekol, hasar boyutu ne olursa olsun gerek görür ise kök neden tespiti konusunda uzman IGC Consulting firması ile çözüm ortaklığı yapar ve hasar kök nedeninin bilimsel yöntemlerle somut ve objektif şekilde değerlendirilmesini sağlar. Bu yapı ile hukuki süreçte belirsizlikleri ortadan kaldırır ve çok daha objektif bir yaklaşımı benimser.

Uzmanlık Alanlarımız
Ekol, karmaşık hasarlara yönelik sonuç odaklı risk yaklaşımı geliştirmekte, reaktif hasar yönetimi hizmeti sağlamaktadır.
Nakliyat
Kara, hava ve deniz trafiğinin en önemli faktörlerinden nakliyat sektörüne ilişkin her türlü hasara yönelik profesyonel hizmet sağlanmaktadır. Devamı…
Kaza, çarpışma ve bunlara bağlı oluşan fiziki hasar tespiti ile hızlı ve doğru müdahale ile hasar veya kaybın minimuma indirilmesi amaçlı gerçekleştirilen hasar süreç yönetiminin yanı sıra; -Denize, yola ve yüke elverişliliklerin analizleri, -İstif, ambalaj ve lashing uygunluk analizleri -Deniz, transit ve hava taşımacılığı uzmanlıkları -Koruma önlemleri ve kurtarma imkanlarının analizleri -Üçüncü şahıslara karşı mali sorumlulukların analizleri -Kargo Analiz ve Sovtaj Tespiti -Tehlikeli Maddeler, Petrol vb. taşınması sırasında oluşan çevre kirliliğinden doğan sorumlulukların analizleri gerçekleştirilmektedir.
Yangın, Doğal Afet, Kaza & Hırsızlık
Karmaşık hasar yönetimi konusunda geniş tecrübe ve bilgi birikimine sahip olan Ekol, yangın branşında endüstriyel tesisler, havaalanları, oteller, alışveriş merkezleri, hastaneler dahil çeşitli kurum ve kuruluşlara yönelik hasar yönetimi hizmetleri sağlamaktadır. Devamı…
Yangın branşında süreç ve maliyet yönetiminde sektörde öncü konumda olup, kök sebep ve yakın sebep analizine yönelik laboratuar incelemeleri konusunda profesyonel uzmanlar, bilirkişiler ve çözüm ortakları ile işbirliği içerisindedir. Global ölçekte sorun olan terörizmin yoğun olduğu Ortadoğu Coğrafyasında bölge dinamiklerine hakim olan Ekol terör eylemleri sonucunda oluşan hasarların yönetiminde rol almaktadır. Ortadoğu ülkelerinde İŞİD Terör Örgütünün Neden Olduğu Zararlar, Doğu ve Güneydoğu Terör Olayları, Başkent Gar Patlaması ve Kızılay Patlamaları, 15 Temmuz Terör Olayları sırasında meydana gelen hasarların yönetim süreçlerini kısa sürede başarıyla sonuçlandırmıştır. Aynı zamanda iş birliği içerisinde olduğu uzmanlar ile patlama analizleri yaparak bölgesel etki yaklaşımları geliştirmiştir. Makro ölçeklerde katastrofik hasar yönetimi konusunda bölgesel çalışmalar gerçekleştirmektedir. 2011 Van Depremi, 2014 Doğu Avrupa Sel Felaketleri, 2017 İstanbul Fırtınası, 2017 Türkiye Geneli Kar Felaketleri gibi katastrofik hasar yönetim süreçlerini başarıyla sonuçlandırmıştır. Hasar yönetim süreçlerinde bölgesel risk modellemeleri yaparak hasar yönetim koordinasyonunun sağlanmasında aktif rol almıştır.
Mühendislik
İnşaat, Makine, Otomotiv, Kimya, Tarım Makineleri, Maden, Jeoloji ve Çevre Mühendisleri ile Bilgi İşlem, Veri Tabanı, Elektrik & Elektronik, Otomasyon, Mekatronik uzmanlarını bünyesinde barındıran Ekol mühendislik ekibi ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda hasar sürecini yönetmiştir. Devamı…
Madenler, Enerji Santralleri, Makine İmalat sektörlerinde meydana gelen mühendislik hasarlarının yanı sıra, köprü, viyadük, tünel, yol, su tutma yapısı, fabrika, avm inşaatları gibi birçok projenin hasar tespiti, hasar kök neden analizi, rücu tespiti gibi incelemeleri gerçekleştirmektedir. 25 yıllık tecrübesi ile askeri ve savunma sanayiinde mühendislik risk ve hasar yönetim hizmetlerini vermektedir. Savunma sanayinde edindiği tecrübe ve bilgi birikimini güncel teknolojilerin takibi ile birleştirerek sektörde oluşturduğu ekole öncülük etmeye devam etmektedir. Aynı zamanda Havacılık ve Uzay sektörlerinde uzmanlaşmış çok sayıda hasar yönetim sürecini başarı ile tamamlamıştır. Mühendislik Branşında çözüm ortakları arasında; – Mühendislik Odaları – Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri – Akademisyenler ve Bilirkişiler – Adli Bilimler Enstitüsü yer almaktadır. Çözüm ortakları ile birlikte laboratuvar ortamında inceleme ve modellemeler yaparak kök sebep ve yakın sebep analizine ilişkin kesin sonuç odaklı çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Elde edilen somut verilere dayalı çalışmalar sonucunda teminat kapsam ve rücu olasılık değerlendirmeleri yapılmaktadır. Ekspertiz çalışmaları sırasında uzmanlarının kullandığı çeşitli ölçüm ekipmanları ile olay mahallinde net hasar tespiti yapılabilmekte ve kök nedene ilişkin verilerin kayıt altına alınması sağlanmaktadır. Bu ekipmanlar arasında sayılabilecek termal kamera, dron, schmid çekici, stroboskoplar, pil analizörleri, ampermetreler, vibrasyon ölçer gibi cihazlar hasar ölçümünde faydalanılan sayısız ölçüm ve test cihazından yalnızca birkaçıdır.
Sorumluluk
Yönetici Sorumluluk, İşveren Mali Sorumluluk, Üçüncü Şahıs Mali Sorumluluk, Ürün Sorumluluk, Mesleki Sorumluluk gibi sorumluluk hasarlarında süreç yönetimi gerçekleştirilmektedir. Devamı…
Bunlara ek olarak; – Ürün satış sözleşmelerinden doğan sorumlulukların analizleri & ürün gelişti – B/L ve C/P sözleşmelerinden doğan sorumlulukların analizleri – Hizmet akitlerinden doğan sorumlulukların analizleri – Zorunlu mali mesuliyet sigortaları kapsamındaki mağduriyetlerin analizleri konusunda hizmet sağlanmaktadır.
Kredi̇ Ve Fi̇nans / Emni̇yeti̇ Sui̇sti̇mal & Hukuksal Koruma Ve Destek
Kredi ve Finans & Emniyeti Suistimal & Hukuksal Koruma ve Destek Uzmanlıklarımız arasında; Devamı…
Miktar ve kalite sörveyleri Sigorta Hukuku ve sigorta genel şartlarına bağlı kapsam analizleri Tahkikat ve soruşturma uzmanlıkları Uyuşmazlık hakemliği Mahkeme bilirkişiliği Alternatif çözümler ve arabuluculuk Kredi ve leasing sözleşmelerine bağlı analizler Satın alma ve kiralama sözleşmelerine bağlı analizler Stok ve mal varlığı analizleri yer almaktadır. Kar Kaybı & İş Durması (Dolaylı Kayıplar) İşletmelerin uğradığı iş durması, buna bağlı oluşan kar kaybı ve mali kayıplar ile artan masrafların tespiti ve analizi konusunda uzmanlaşmıştır. Özellikle Enerji Sektöründe gündem oluşturan kar kaybı teminatları konusunda uzmanlık sahibidir. Diğer yandan Makine Kırılmasına Bağlı Kar Kaybı konusunda endüstriyel tesislerde meydana gelen muhtelif hasarları incelemektedir.
Hava, Deniz Ve Demiryolu Araçları
Gemi, tekne, uçak vb. hava ve deniz taşıtları üzerinde kondisyon, değer, hasar analizi hizmetleri veren Ekol, demiryolu yapı ve araçları üzerinde uzmanlaşmıştır ve tüm raylı sistemler için 15 yılı aşkın süredir risk ve hasar yönetimi yapmaktadır.