Genel müdürümüz Sn. Mustafa Nazlıer, Sigorta Medya ‘nın düzenlediği Sigorta Ekranı programına konuk oldu. Programda, depremler hakkında bilgi paylaşımları yapıldı.

İzmir depremi gösterdi ki deprem kuşağında olmasına rağmen Türkiye’nin, bu konuda hala kat etmesi gereken çok uzun bir yol var. Uzmanların ortak görüşü “Türkiye’de deprem konusunun maalesef henüz gereği şekilde ele alınmadığı ve ciddi olarak değerlendirilmediği” yönünde.

Türkiye’nin canını yakan depremlerin yaşandığı bölgelerde birebir hasar tespit çalışmalarında bulunan eksper ve Sigorta Medya Yazarı Mustafa Nazlıer de aynı görüşte. Van depremi ile İzmir depremini karşılaştıran “Maalesef bu kadar zaman içinde bir gelişme olmadığını gördük. Hala kaos ve belirsizlik hakim” açıklamasını yapıyor. Depremlerin gizli ayıpları ve kusurları ortaya çıkardığını dile getiren Nazlıer, “Aslında depremler bir test. Kimin, neyi yapmadığını, daha iyi yapamadığını gösteren bir test. Bugüne kadar deprem olmadığı için görünmeyen ayıplar, kusurlar ortaya çıkıyor” diyor. Sigorta Ekranı’ na konuk olan Nazlıer’ e göre İzmir’de yeni binalarda da oluşan hasarlar yapı denetimi konusunda da eksikler olduğunun bir göstergesi…

Eksik taraflarımız hala çok fazla
İzmir depreminin Türkiye’de yaşayan herkesi derinden yaraladığını belirten Mustafa Nazlıer, “İzmir mazisi eski bir şehir. Bu nedenle binaların büyük kısmı eski. Ayrıca raporlarda da belirtildiği üzere kaçak yapılar çok fazla” diyor. İzmir’in sigortalılık oranının birçok şehre göre biraz daha yüksek olduğunu ancak eksikliklerin olduğunu kaydeden Nazlıer, “Belediye deprem konusunda yoğun çalışmalar yapmış olsa da bazılarının hayata geçmediğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bazı sorumlulukları yerine getiremediğini görüyoruz. Aradan uzun bir zaman geçmesine rağmen Van depremi ile İzmir depremi arasında çok büyük farklılıklar olmadığını üzülerek görüyoruz. 6.9 şiddetli bir depremde İzmir’de bu kadar hasar olmamalıydı. Maalesef bu kadar zaman içinde bir gelişme olmadığını gördük. Hala kaos ve belirsizlik hakim. Üstelik bu bir İzmir depremi değil, bu Sisam Adası depremi. Biz sadece depremin merkezine yakın bir yerdeyiz. Ama depremin merkezi İzmir olsaydı durum çok daha farklı olurdu” açıklamasını yapıyor.

97’den önce yapılan çok fazla bina var
İzmir’de ilk belirlemelere göre 475 tane hafif hasarlı bina, 14 yıkılan bina, 6 tane de yeni yıkılan bina olduğunu belirten Nazlıer, bu konuda net rakamları konuşmanın henüz erken olduğunu söylüyor. Depremlerin gizli ayıpları ve kusurları ortaya çıkaran bir mekanizma olduğunu ifade eden Nazlıer, şöyle devam ediyor: “Aslında depremler bir test. Kimin, neyi yapmadığını, daha iyi yapamadığını gösteren bir test. Bugüne kadar deprem olmadığı için görünmeyen ayıpların, kusurların ortaya çıktığı bir durum.” Nazlıer, bölgedeki hasar durumunun 15 gün sonra daha da belirginleşeceğini kaydediyor.

Nazlıer, yaptıkları ilk tespitlere göre İzmir’de hasar gören binaların büyük bir kısmının 25 yaş ve üzeri olduğunu söylüyor. 1997 yılında çıkan son deprem yönetmeliğinin Türkiye’deki yapı stokunda iyileşme yarattığını belirten Nazlıer, şu açıklamayı yapıyor: “Yönetmeliği esas alan binalarda mimar ve mühendislik tasarımları etkin olduğu için çok fazla hasar olmasını beklemiyoruz. Ama İzmir’de 1997 yılından önce yapılan çok bina var. Bu binaların hemen hemen hepsinde hasar var. Yetkililerin doğru tespit yapabilmesi için bu yapılardan uzak durulması gerekiyor. İlk başta 97 yılından önce yapılanları esas almak gerekir. Eğer çevrenizdeki veya oturduğunuz bina 1997 yılından önce yapıldıysa tedbiren içinde bulunmamayı önemli görüyorum.”

Türkiye’de yapı denetimi maalesef yok

Nazlıer, “İzmit depreminde yeni binalarda da hasarlar oluşmuştu. Bu yapı denetiminin de eksik olduğunun bir göstergesi değil mi?” sorusuna ise şu cevabı veriyor: “Her zaman açık sözlü oldum. Her şeyi şeffaf olarak konuştum. Maalesef Türkiye’de yapı denetimi yok. Örneğin, Hatay Havalimanı 3 kere battı. Bu havalimanı balık çiftliği olsaydı daha verimli olurdu. Çünkü teknik olarak havalimanı koşullarını taşımıyordu. Sürekli sel altında kalıyordu. Burada yapılan kusurların tespit edilerek sorumlulara ceza verilmemesini çok ciddi bir sorun olarak görüyorum. Türkiye’de çok sayıda deprem yaşandı. Ama deprem sebebiyle tutuklanan kimse yok. Zarar gören binaların hepsinde ayıplar kusurlar var ama ona rağmen, yapılan bir işlem yok. Çok ciddi sorunlarımız var. Aslında burada sorun deprem değil. En büyük sorun cehalet ve ekonomik çıkarlar.”

Eski medeniyetler dağ yamacına ev yaparken, biz dere yataklarına yapıyoruz
Depremin merkezine en yakın yer olan Seferihisar ile Bayraklı arasında önemli bir mesafe olmasına rağmen en büyük yıkımın Bayraklı da olduğuna dikkat çeken Nazlıer, “Seferihisar ile Bayraklı arasında akarsu yatakları var. Aslında milattan önceki yıllarda bile başta Hitit olmak üzere medeniyetlerin çoğu yerleşim yerlerini dağ eteklerine yüksek yerlere yapmışlardı. Bunun sebebi depremler ve sellerdi. Dere yataklarında ev yapılmaması bütün dünya medeniyetlerinde bu kadar net iken Bizim deprem yaşadığımız bölgede hasarlı binaların çoğunluğu iki akarsu yatağının arasında kalan bölgede yer alıyor. Orası delta yane akarsu havzası. Ve zemin sıvılaşmaya çok müsait. Depremin bu bölgede bu kadar yıkıma neden olması bu bölgede şehirleşmeye izin verilmesi ile bağlantılı. Temel sorun bu…” diyor

Kötü olan deprem değil, kolonları kesenler
Deltada yapılan binaların altına açılan market, güzellik merkezi, galeri gibi KOBİ tarzı işletmelerin kendi iç dekorasyonları için kolon kesme gibi durumlardan dolayı yıkılmaların çok fazla olduğunu belirten Mustafa Nazlıer, “Aslında bu bir cinayet. Bu daha kötü. Deprem bu kadar kötü bir şey değil. Yıkılmalarda kimlerin sorumlusu olduğunu bütün toplum görmeli ve bir daha bunun yaşanmaması için yapılması gerekenler konuşulmalı. Ama henüz bu aşamaya gelemedik” açıklamasını yapıyor.

Deprem teminatı içinde tsunami de var
İzmir’de deprem sonrasında yaşanan tsunamide dalga boyunun 1-1.5 metre aralığında olduğunu belirten Nazlıer, bu dalgalar ciddi hasarlara yol açtığını belirtiyor. Deprem teminatları içinde tsunaminin de yer aldığını belirten Mustafa Nazlıer, “Tsunami deniz depremi demek. O da bir deprem olduğu için deprem teminatının içinde yer alıyor. Deprem ek teminatının içinde yer alır. Tsunaminin sel olarak değerlendirilmesi bir hata olur” diyor.

İlk defa yapışık risk kavramını deneyimleyeceğiz
Mustafa Nazlıer, İzmir depreminin sigorta sektörü için tusunamiden kaynaklı farklı bir boyutunun da olduğunu dile getiriyor. Nazlıer, şu açıklamayı yapıyor: “Burada yapışık risk kavramı ile karşı karşıyayız. Deprem ve tsunami… Yapışık risk kavramını deneyimleyeceğiz. Deprem ve tsunaminin yarattığı hasar sürecinin dikkatle ele alınması gerekiyor. Tsunaminin hasar giderme süreci farklı olacak. Çünkü suyun ulaştığı yerlerde depremle birlikte etkileşime girdiğinden farklı sonuçlar doğacaktır. Bu konu neden çok önemli? Umarım tanık olmayız ancak İstanbul depreminde en fazla yaşayacağımız sorunlardan birisi yapışık risklerin yarattığı sonuçlar olacaktır. Bu da kısa, orta ve uzun vadede hasarı farklı yönetme zorluğu yaratacak. Bu nedenle İzmir depreminde elde edinilecek bilgileri daha sonra bize yol göstermesi için çok iyi derlememiz gerekiyor” açıklamasını yapıyor.

Yayının tamamını izlemek için tıklayınız.

Diğer Yazılarımız
Çatı Tipi Güneş Enerjisi Santralleri Risk ve Hasar Uygulamaları Risk Bülteni
Deprem Riskinin İncelenmesi, Sigorta Sektörü Açısından Değerlendirilmesi, Marmara Modellemesi ve Öneriler Risk Bülteni
Taşkın Riskinin İncelenmesi, İnşaat All Risk Klozları’ na Göre Taşkın Riskinin Değerlendirilmesi Risk Bülteni
Biyokütle Enerji Santralleri İşletmelerinin Sigortalanmasında Olası Riskler ve Risklerin Değerlendirmeleri Risk Bülteni
Enerji Nakil Hatlarında Oluşan Buz ve Rüzgâr Yükünün İncelenmesi Risk Bülteni
Karadeniz Bölgesi Enerji Santrallerinde Sel / Heyelan Hasarları Haberler
Giresun Sel Felaketi Haberler
Patlayıcı Tesislerinde Risk Yönetimi Üzerine Haberler
Beyrut Çalışma Ekibimiz Hazır Haberler
part1.CB9BF41B.60C46FCE@ekolekspertiz.com
Yeni Nesil Termal Kamera Sistemleri Haberler
Wise Eyes – Bilge Gözler Haberler
Hiçbir Uçak Sigortasız Uçamaz Haberler
Elazığ ve Malatya Depremleri Haberler
Rüzgar Ölçüm Direklerinin Sigortalanmasında Olası Riskler ve Risklerin Değerlendirmeleri Risk Bülteni
Türkiye’ de Uygulanan Tasarım Hesaplarının Küresel Isınma Ve Değişen İklim Koşullarına Göre Sigorta Tekniği Bakımından İncelenmesi Risk Bülteni
EKOL ; İzmir ilinde deprem sonrası hasar tespit çalışmalarına başladı. Haberler
“İzmir” Deprem Ayıpları Ortaya Çıkıyor Haberler
Genel müdürümüz Sn. Mustafa Nazlıer, Sigorta Medya ‘nın düzenlediği Sigorta Ekranı programına konuk oldu. Programda, depremler hakkında bilgi paylaşımları yapıldı. Haberler
Deprem Koasürans Uygulamaları ve Tazminat Hesaplamaları Risk Bülteni
ELİT İPLİK SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’ DEN EKOL EKSPERTİZ’ E TEŞEKKÜR YAZISI Duyurular
KONYA ŞEKER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ’ DEN EKOL EKSPERTİZ’ E TEŞEKKÜR YAZISI Duyurular
Sektörde Endüstri 4.0: Bilge Gözler Duyurular
Doğalgaz Çevrim Santralleri ve Gaz Türbinleri Risk Bülteni
ENERJİ NAKİL HATLARINDA ETKİN RİSKLERİN İNCELENMESİ Risk Bülteni
Prof. Dr. Osman SEVAİOĞLU anısına…. Risk Bülteni
EKOL; ATB İş Merkezi yangın hasar tespit sürecini tamamlamak üzere yoğun çalışmalarını sürdürüyor. Haberler
AZİZ HALI TEKSTİL PLASTİK GIDA SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.’ DEN TEŞEKKÜR YAZISI Duyurular
ORMAN YANGINLARI Haberler
Kastamonu Sel Hasarları Haberler
BOZKURT; Sel değil, Afet hiç değil. Su yolunda akıyor. Haberler
Mustafa Nazlıer: Bozkurt’taki olay afet ya da sel değil* Haberler
SİGORTA ZEKASI
SİGORTA ZEKASI Risk Bülteni
Kurumsal Riskler için ‘Sigorta Zekası’ ve yine yeniden deme zamanı! Duyurular
Karayollarında Yapım Kriterleri, Evreleri, Yüksek Frekanslı Hasar Türleri ve Öneriler Risk Bülteni
Mustafa Nazlıer: Bozkurt’taki olay afet ya da sel değil – 2. Bölüm Haberler
Enerji Santrallerinde Artan Hırsızlık Hadiseleri Risk – Hasar Değerlendirmesi Risk Bülteni
2022 Türkiye Sigorta Fuarı Insurtech Ödülleri Duyurular
Ekol Ekspertiz, Ekol Risk ve IGC Danışmanlık – Allianz Teknik Akredite Deprem & Yangın Test ve Eğitim Merkezi Ziyareti Duyurular
SİGORTACILIK MAKALE YARIŞMASI Duyurular
İklim Değişikliği ve Yeni Hasar Modelleri Haberler
ANKARA AKYURT SELLERİ RÜCU VE SORUMLULUK TESPİTİ Haberler
TÜRK SİGORTA SEKTÖRÜ İÇİN MAKRO RİSK DEĞERLENDİRME & 2023 YILI ÖNGÖRÜLERİ Risk Bülteni
GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE Haberler
DEPREM DEĞERLENDİRMELERİ Haberler
KAHRAMANMARAŞ / PAZARCIK DEPREMLERİNİN GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Risk Bülteni
DARO MENSUCAT SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.’DEN TEŞEKKÜR YAZISI Duyurular
30. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ Duyurular
Kocaeli Derince Limanı’nda Meydana Gelen Patlama Duyurular
Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattında Meydana Gelen Test Treni Deray Kazası Haberler
Cumhuriyet Bayramımızın 100. Yılı kutlu olsun! Duyurular
Türk milletinin büyük kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 85. yılında saygı ve minnetle anıyoruz. Haberler
INSURTECH 2023 Duyurular
Yeni Yıl Tebriği Duyurular
iCAN Birmingham’ın Uluslararası Kadınlar Günü: Engelleri Aşma Etkinliği Duyurular